
tel./fax (0048) 75 76 76 470
www.euroregion-nysa.eu
biuro@euroregion-nysa.pl
Uciążliwość bogatyńskich szklarni jest do opanowania
Popularny w Kraju Libereckim internetowy portal iDNES.cz opublikował w dniu 16.02.b.r. artykuł opisujący problem uciążliwego oddziaływania bogatyńskich szklarni. Chodzi o emisje agresywnego światła, wzbudzające protesty nie tylko czeskich i niemieckich mieszkańców tzw. „Trojstyku”, ale także… astronomów. Oryginalny tekst tej publikacji, zawierającej także film ilustrujący ten problem, przytaczamy pod linkiem:
Jest to uboczny, zdecydowanie niepożądany efekt powstania dużego kompleksu szklarni, należących do firmy CITRONEX, których funkcjonowanie bazuje na cieple odpadowym Elektrowni „Turów”. Rozmowy przeprowadzone w Bogatyni przez red. Adama Pluhařa z iDNES.cz , dają nadzieję, że problem „zorzy” nad rejonem Worka Turoszowskiego będzie wyeliminowany.
Poniżej przytaczamy fragmenty artykułu red. Pluhařa w tłumaczerniu na język polski.
(red.)
Fotografia na okladce:
Nowe świecące szklarnie zostaną przykryte siatką za dwa miliony dolarów, obiecują Polacy
ROZWÓJ TEMATU
16 luty 2016
Polska firma uprawiająca pomidory w dużej skali planuje, zdaniem wiceburmistrza Bogatyni, zaciemnienie nowych szklarni, które chce zbudować w pobliżu czeskiej granicy. Ponadto w marcu na pół roku zgasną także źródła światła. Przeciwko dużej ilości światła pochodzącego ze szklarni zlokalizowanych na powierzchni dziesięciu hektarów obecnie protestują Niemcy, mieszkańcy czeskiego pogranicza oraz astronomowie.
(...)
Także w Libercu kilka lat temu rozważano projekt opiewający na kwotę miliarda koron, w ramach którego miała zostać wykorzystana energia cieplna z polskiej elektrowni a dołączyć miały także inne miasta. W ostateczności jednak Liberec cztery lata temu z projektu zrezygnował. „Projekt odłożono do lamusa”, mówi członek zarządu Agencji Energetycznej Trojzemí, Michal Melincsjár. Ale pomysł Polaków dotyczący wykorzystania ciepła odpadowego w szklarniach uważa za znakomity. „To rozwiązanie bardzo dobre także z punktu widzenia zatrudnienia. Jeżeli światło komuś przeszkadza, jest to nieprzyjemne i miejmy nadzieję, że znajdzie się rozwiązanie. Uważam to jednak za szczegół w porównaniu z korzyściami, jakie to przynosi,“ uważa Michal Melincsjár.
„Przykro mi, że emocje są, nie tylko z powodu szklarni, często niepotrzebnie wzburzone. Rzeczywistość taka nie jest. Ja nie sądzę, aby zanieczyszczenie świetlne miało jakoś negatywnie wpływać na czesko-polskie stosunki”, uważa kierownik czeskiego biura Euroregionu Nysa Jaroslav Zámečník.
(...)
7 listopada 2016
Pismo Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia. Do pobrania